Nahoru
Dolu

Zvířecí antiparazitika, aneb jak nejlépe vybrat

Připravili jsme pro vás jednoduché rozdělení antiparazitik pro vaše čtyřnohé miláčky.
Zvířecí antiparazitika, aneb jak nejlépe vybrat

Mnoho z nás má doma pejska, kočičku, morče či křečka, andulku nebo jiného „papoucha“. Kdo má prostor, vlastní koně či poníka, a ostatní mají v akváriu alespoň rybičky.
Nejsme experti na všechny zvířecí problémy, to přenecháme veterinárním odborníkům, ale z našich zkušeností a ze zkušeností našich klientů jsme pro vás sestavili jednoduchý přehled, jaká antiparazitika vybrat a kdy je použít. Věnujeme se zejména pejskům a kočičkám, což jsou naši nejčastější zvířecí kamarádi se kterými chodíme do míst, kde se parazité vyskytují.

Antiparazitika dělíme na:
Endoparazitika – na vnitřní parazity (škrkavky, tasemnice, měchožilové)
Ektoparazitika – na vnější parazity (blechy, klíšťata, všenky)

Nejčastější vnitřní parazité a jak na ně
Škrkavky psů i koček jsou nebezpeční parazité, kteří způsobují mnoho zdravotních problémů nejen zvířatům, ale jsou přenosní a nebezpeční pro lidi a zejména pro děti.
Pes se nejčastěji nakazí pozřením zralých vajíček na místech, která jsou znečištěna jinými psími exkrementy. Stejně tak se mohou nakazit děti. Kočky se často nakazí ze syrového masa ulovených myší. Z vajíček škrkavek se vyvinou larvy, které migrují do různých orgánů a tkání, které svým cestováním také poškozují. Trávicím ústrojím se dostávají do střev, kde se vyvinou v dospělé jedince, produkují vajíčka, která se pak spolu s exkrementy opět dostávají do vnějšího prostředí.

Tasemnice potřebuje ke svému vývoji mezihostitele – například blechu, myš. Pokud je mezihostitel pozřen (vykousnutá blecha či zakousnutá myš), dostane se larvální stádium do svého finálního hostitele, kde se v tenkém střevě přichytí, vyvine a produkuje články, které obsahují vajíčka, která se opět se stolicí dostávají z těla ven a jsou opět možnou nákazou pro prvohostitele.
Vzhledem k tomu, že u psů a koček nelze účinně šířit prevenci, jako mytí tlapek a tepelně upravovat ulovené myši, je důležité své čtyřnohé přátele pravidelně odčervovat. Z našich zkušeností je výborným odčervovacím prostředkem pro kočky, štěnata a malé psy Caniverm mite tablety. Pro velké psy je to Caniverm forte tablety. Pokud váš pejsek či kočička mají problémy s polknutím tablet, lze podat antiparazitikum Caniverm i ve formě pasty. Pasta je ochucená a velmi dobře tolerovaná. Další výběr endoparazitik naleznete na stránce veterinárních produktů v sekci Parazitičtí červi.

Kdy odčervovat?
Zvířecí antiparazitika, aneb jak nejlépe vybrat

První odčervení se obvykle provádí u štěňat ve věku 3 týdnů a druhé odčervení za další 2 týdny. Další odčervení následuje až do věku 6 měsíců každé 2 měsíce a to formou pasty nebo tablet v závislosti na hmotnosti štěněte. U koťat je postup stejný s tím rozdílem, že pokud se jedná o kotě, které nebude chodit ven, nemusí být odčervováno tak často, stačí pak antiparazitika podávat 1x až 2x ročně. Od 6. měsíce věku odčervujeme dle toho, v jakém prostředí se pes či kočka pohybuje. Pokud často chodí ven, kde se setká s jinými zvířaty, doporučujeme odčervovat každé 3-4 měsíce. I v rodinách, kde jsou malé děti by se měl zvířecí kamarád také velmi často odčervovat. U zvířat, která se nedostanou do častého styku s jinými zvířaty, stačí odčervovat 2x ročně.

Vnější parazité
Blechy jsou velmi nepříjemní, krev sající parazité. Více koušou samičky, které opakovaně sají, aby mohly produkovat vajíčka. Vajíčka pak ze srsti zvířete spadnou na zem, či do pelíšku, kde se přes stádium larvy a kukly vyvinou opět v dospělé jedince. Opakovaným sáním a štípáním blecha naše čtyřnohé mazlíčky obtěžuje, kůži mají podrážděnou a svědění je nutí k drbání. Kromě toho právě blechy přenášejí i vnitřní parazity, například tasemnici psí. Blechy se velmi rychle rozmnožují a tak může být velký problém rychle na světě. Výrazné zablešení není pak již problém pouze zvířete, ale i celé rodiny. Pokud se již taková katastrofa stane, potřebujete rychlý a účinný prostředek k likvidaci blech stávajících, i těch, které se vylíhnou z nakladených vajíček. Zde pomůže sprej Frontline, který je velmi efektivní a rychlý. Usmrcuje blechy do 24 hodin. Pokud zvíře nastříkáte Frontline sprejem, bude chráněn před novým napadením další 2-3 měsíce, sprej je tedy účinný i jako prevence. Je také odolný proti vodě, tedy vhodný pro pejsky, kteří milují vodu. Frontline si dobře poradí i s klíšťaty, která usmrcuje v průběhu 48 hodin.

Klíšťata
V posledních letech se zvyšuje výskyt klíšťat v Čechách (aktuální mapku naleznete zde) a vyskytuje se i více klíšťat nakažených boreliózou či encefalitidou. Klíšťě, kromě toho, že je to obtížný, krev sající hmyz, je nebezpečný hlavně přenosem těchto dvou nemocí. A to nejen na člověka, ale i na naše domácí mazlíčky. Aby se přenosu těchto onemocnění zabránilo, je důležité, aby se klíštěti vůbec nechtělo na našeho pejska či kočičku přelézt z travních a keřových porostů, kterými se tak rádi prohání. A pokud se již na srst zachytí, tak aby klíště bylo odpuzeno, či usmrceno před kousnutím a sáním. Pokud se již klíště přisaje, mělo by být odstraněno nejlépe do 24h, aby se zabránilo přenosu nemocí.
Účinnou prevencí zablešení a napadení klíšťaty jsou bezesporu antiparazitní obojky, které jsou napuštěny látkami odpuzujícími a usmrcujícími blechy a klíšťata. Obojky se určitě dobře hodí pro pejsky. U koček, které chodí ven, nejsou obojky doporučovány z důvodu, aby se kočička při prolézání křovím či plotem nezachytila a nezůstala na místě „v pasti“.
Výhodou obojků je jejich dlouhodobá účinnost, obvykle na celou sezonu (od jara do podzimu). Asi nejčastěji používaným obojkem je Kiltix. Doba účinnosti je až 7 měsíců. Nevýhodou dle našich zkušeností je počáteční lehký „zápach“. Společnost Bayer, která vyrábí obojky Kiltix, ale před několika lety přišla s novinkou, která žádný zápach nevydává a má jiný mechanismus účinku. Novinka se jmenuje Foresto, je na trhu již cca 5 let a zkušenosti jsou zatím výborné. Účinnost až 8 měsíců, bez zápachu, je bezpečný pro zvířata, člověka a živostní prostředí a je voděodolný. Kompletní nabídku antiparazitních obojků najdete zde.
K péči o srst se hodí i antiparazitní šampony.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete svému pejskovi či kočce pořídit antiparazitní obojek, je další volbou tzv. pipeta, kapička, neboli spot-on. Prostředků k nakapání na kůži je velké množství. Je to také velmi spolehlivá ochrana před napadením klíšťaty a blechami. Nevýhodou je krátká doba účinnosti (obvykle 4-8 týdnů), a proto nutnost častějšího opakování aplikace roztoku.

Dále můžeme doporučit výrobky z řady Arpalit. Ať již se jedná o antiparazitní pěny nebo elektronické repelenty.