Nahoru
Dolu

Tea tree oil – olej z australského čajovníku – Mýtus nebo zázrak?

Olej z australského čajovníku bývá v posledních letech spojován s mnoha výhodami pro naše zdraví a jeho využití zdá se být velmi pestré, ale je tomu opravdu tak?
Tea tree oil – olej z australského čajovníku – Mýtus nebo zázrak?


Pátrali jsme po zkušenostech našich klientů, čerpali jsme ze zkušeností vlastních. Na odborný názor jsme se ptali našich magister z Lékárny Canadian Medical na pražském Chodově.

Olej z australského čajovníku je lidstvem využíván již po mnoho století. Vyrábí se z australského stromu Melaleuca alternifolia a původní australští obyvatelé jej ke zmírnění kožních problémů používají již od pradávna. V dnešní době je využíván často jako součást kosmetických produktů, včetně produktů pro ženskou intimní hygienu.

Jaké využití jsme pro tea tree olej našli?

1. Akné
Vzhledem ke svým antiseptickým účinkům lze tea tree, i produkty z něj, používat k čištění pleti, která má sklon k akné. Najdete ho v čistících pleťových vodách či gelech.

2. Plísně
Stejného klinicky prověřeného antiseptického a antimykotického, resp. protiplísňového účinku tea tree olej využívá i pro doplňkové zmírnění příznaků plísní kůže a nehtů. Naše lékárnice radí vetřít cca 1 kapku 100% olejíčku do postiženého místa.

3. Zápach při nadměrném pocení
Častým důvodem nepříjemného zápachu chodidel může být přemnožení kvasinek nebo bakterií. Příjemná koupel nohou s přídavkem pár kapek australského čajovníku může udělat divy. Po koupeli nohy důkladně osušte a vyživte kůži krémem, do kterého opět přidáte pár kapek olejíčku. Má příjemnou vůni a funguje výborně jako přírodní deodorant. Stejný postup můžete použít i pro oblast podpaží.

4. Poranění, bodnutí hmyzem, menší popáleniny
Místo tradičního kysličníku, nebo jodové desinfekce vyzkoušejte na odřené koleno tea tree v neředěné formě a v praktickém balení pro cesty. Olejíček dané místo nejen vydesinfikuje, ale také zmenší otok, urychlí hojení a tvorbu strupu. Pokud je poranění kůže větší, je lépe použít olejíček zředěný ve vlažné vodě, kterou postižené místo budeme oplachovat. Výborná rada od naší magistry: „Pokud chcete podpořit léčivý proces a předejít zjizvení tkáně, aplikujte na zacelenou pokožku, do okolí strupu tea tree olej, který je zapracovaný do krému.“
Tea tree oil – olej z australského čajovníku – Mýtus nebo zázrak?


5. Vypadávání vlasů
Tea tree olej prokrvuje vlasový váček (folikul). Díky lepšímu prokrvení se k vlasovému kořínku dostávají látky potřebné pro výživu vlasu. Vlasy mají lepší kvalitu a nadměrné padání vlasů se zpomalí. Stačí pár kapek nanést na konečky prstů a vmasírovat do pokožky hlavy několikrát do týdne.

6. Vši
Olej z australského čajovníku působí jako přírodní repelent a jako účinná prevence napadení vší dětskou. Pokud se tedy ve škole či školce objeví vši, přidejte pár kapek olejíčku do běžně používaného šamponu a vlasy jím pravidelně myjte. Pár kapek také můžete vetřít přímo do vlasů a za uši. Nebo můžete přímo zakoupit šampon s přídavkem tea tree oleje.

7. Lupy
Na citlivou, podrážděnou či svědivou pokožku hlavy spojenou s výskytem lupů, velmi příznivě působí účinná látka terpinen-4-ol obsažená v tea tree olejíčku. Pro ošetření podrážděné pokožky zkombinujte TTO v poměru 1:1 s jiným éterickým olejem (např. levandulovým), nechte působit minimálně hodinu a poté důkladně umyjte. Tea tree olej pokožku hlavy zklidní. Používejte dle potřeby. V nabídce Videolékárny máme také speciální šampon proti lupům s olejem z australského čajovníku.

8. Intimní hygiena
Antibakteriální účinky oleje z australského čajovníku se natolik dobře osvědčily, že ho výrobci lékárenské kosmetiky začali přidávat do mycích gelů pro ženskou intimní hygienu. Používání těchto gelů je zejména vhodné jako prevence.

9. Zubní hygiena
Pokud vám nevadí typické výrazné aroma, můžete tea tree olej používat i ve formě  zubní pasty. Díky svým antiseptickým účinkům rovněž přispívá k odstranění nežádoucích mikroorganismů z povrchu zubů a dásní.  Velmi dobře tak působí jako prevence zánětu dutiny ústní a paradentózy.

10. Úklid
Mimo všechny tyto výhody a možnosti použití, je tea tree olej vhodný i pro úklid domácnosti. Pokud potřebujete povrchy vydesinfikovat, stačí přidat pár kapek tea tree do vody a hadříkem namočeným v roztoku povrchy otřít.